Kniha návštev

Jana
Ahojte, idem do 3. ročníka na FPV UKF, aplikovaná informatika a hľadám si privát... Nehľadá náhodou niekto spolubývajúcu? Najlepšie v cent
Pokračovať

Prezrieť knihu návštev

Myšlienka

Najdrahší priatelia, ste mladí, a vaša mladosť je úlohou. Boh si chce poslúžiť vašimi mladými silami, aby ste sa stali nositeľmi dejín spásy a misionármi jeho radosti. Nalaďte sa na vlnovú dĺžku, ktorá vychádza z Krista!

(Ján Pavol II.)

 
Filmové štvrtky | Tlač |  E-mail
Lumen - Pravidelné aktivity
Každý štvrtok o 20.00 premietame v Diecéznom pastoračnom centre film, ktorý sa oplatí vidieť. Si pozvaný na spoločné stretnutie, čaj, filmový zážitok a diskusiu, kde sa môžeš dozvedieť viac o filme a o tom ako ho vnímajú ostatní, môžeš vyjadriť svoj názor a hlavne oddýchnuť si!:-)
 
30. septembra:  After The Wedding
 
Filmové stretká začíname európskou drámou resp. rodinným príbehom, ktorý otvára množstvo tém a problémov. Významné rodinné udalosti ako svadba, investície rodinnej firmy do rozvojových projektov, stretnutie dcéry s vlastným otcom prebiehajú podľa plánu adoptívneho otca, ktorý rozhoduje o osudoch. Seversky príbeh sa nevtiera svojimi odpoveďami na problémy, len proste plynie... Dynamická kamera nás vedie do zákutí ľudskej duše, ale pomyslené oko kamery len naznačuje závažnosť vzťahov.
 

Ak chcete vidieť ponuku filmov, ktoré sme už premietali, tak čítajte viac D-)

 

6. máj 2010 – Slnko v sieti

Slnko v sieti je prelomový film slovenskej kinematografie, podľa ktorého sú pomenované filmové ocenenia. Je to lyrický príbeh mladých ľudí, ich vnútorného sveta, emocionálneho dozrievania, strachu a predstieraného cynizmu. Letné lásky trochu inak, v sieti televíznych antén a rozhlasových stĺpov. Slnko v sieti vyprázdnených právd, vzťahy v sieti neistôt a hrdinovia, ktorí pochybujú, prehodnocujú a rebelujú.

 

29. apríl – Frajer Luke

Luke stále chcel isť vlastnou cestou, robiť si čo chce, no niekedy pri tom nerozmýšľal  a dostal sa do väzenia. Pravidlá  však nie sú pre neho, lebo Luke je frajer! Neuteká z boja, nikdy nič neplánuje a nikdy sa nenechá ponižovať. Americká klasika z roku 1967 o večnej túžbe po slobode a snahe o vlastnú individualitu. Paul Newman v hlavnej úlohe predstavuje nielen frajera z  väzenského prostredia, ale aj frajera hereckého umenia.

 

22. apríl 2010 – Sedem životov

Ben Thomas (Will Smith) sa z neznámych, ale ľahko predvídateľných príčin snaží ovplyvniť životy siedmych ľudí. Používa aj nevhodné prostriedky a zmenu identity aby zachránil pár neznámych ľudí, na ktorých mu veľmi záleží. Sled náznakových a retrospektívnych scén sa postupne uvoľňuje do meditatívnej a trochu chaotickej formy, kedy už dávno poznáme motívy, ostáva už len emócia a otázky o cene siedmych životov a jednom vykúpení.

 

15.apríl 2010 – 12 rozhnevaných mužov

12 rozhnevaných mužov jednej miestnosti rozhoduje o vine alebo nevine mladého chlapca. Povrchnosť, predsudky, vlastné zranenia,... sú dôvodom odsúdenia na trest smrti. Relativizácia tohto rozhodnutia zároveň spochybňuje piliere demokracie. Dráma z roku 1957 prináša bravúrne herecké výkony, predstavujúce vyprofilované charaktery Američanov a odkrývajúce spoločenskú situáciu 50tych rokov, precíznu priam psychologickú prácu s kamerou, napätie a dynamiku.


8. apríl 2010 – Zlo 
Zlo je slovo, ktoré sa stáva prívlastkom pre mladého študenta. Prestupuje na internátnu školu s vedomím si svojej sily a zla. V prostredí šírenia rasizmu a šikanovania hľadá pravdu, spravodlivosť a právo. Nachádza v sebe odvahu neodporovať násilím. Racionalizmus a chlad Severnej Európy sa vo filmovom umení premieňa na vecné, dynamické dialógy a psychologické skúmanie konania postáv. Strohá farebnosť je vyvážená muzikálnosťou, ktorá dopĺňa dialógy.

 

25. marec 2010 – Bella

Futbalista, ktorému sa v živote zmenili plány, podáva pomocnú ruku tehotnej Nine. Jeden deň konfrontácie ich životov, plánov, minulosti a budúcnosti. Obyčajný príbeh o obyčajnom živote – o hodnote života. O tom, ako priateľstvo a vzájomné obohatenie sa dokáže otvárať srdce a pomôcť bez moralizovania.

25. marec je Dňom počatého dieťa a tak vás pozývam do diskusie o hodnote života, o jeho ochrane, odvahe pomôcť...

 

18. marec 2010 – Austrália

Americký historicko-dobrodružný film nám priblíži históriu, krásu a hodnoty kontinentu na opačnej strane sveta. Western, romantika a hrdinské scény nás zas prenesú do čias minulých v dejinách kinematografie. Nicole Kidman a Hugh Jackman v hlavných úlohách priam propagujú austrálsky kontinent, kde príbeh, spev a dobrodružstvo sú najväčšími hodnotami.

 

11. marec 2010 – Želary

Lyrizovaný milostný príbeh dvoch ľudí v prostredí fiktívnej dedinky Želary. V období vojny je to útočisko pre mladú študentku medicíny, ktorá musí v okamihu zmeniť svoju identitu aj domov. Dráma vojny, ktorá je síce ďaleko, ale každého sa dotýka zintenzívňuje každodenný boj postáv o zachovanie ľudskosti a o lásku. V jednoduchom príbehu vynikajú dobové reálie a charaktery postáv  prinášajúce svoje osobné príbehy. Realisticko – poetická forma, výborní herci, farebnosť deja a tragédia bez citového vydierania.

 

4. marec 2010 – Pokánie

Ďalšia adaptácia románu od Joa Wrighta (Pýcha a predsudok) prináša hlboký vzťah dvoch ľudí z odlišných svetov, ktoré sa ešte viac oddialia. Romantiku melancholického a flegmatického anglického leta presvieteného slnkom preruší vojna. V jednoduchom príbehu lásky sa zložitosť definície viny a následného pokánia odráža aj vo forme. Hravé až experimentálne používanie rôznych filmových spôsobov otvára nové významy, herecké obsadenie (Keira Knightley a  James MacAvoy) sľubuje kvalitu.

 

25. február 2010 – Obrazy starého sveta

Obrazy obyčajných, krásnych ľudí, ktorých zobrazenie nerešpektovalo dobovú estetiku a predstavy o kráse. Filozofický dokument Dušana Hanáka o starobe, o tom, čo je v živote najdôležitejšie... „Toto sú príbehy ľudí, ktorí ostali sami sebou. Zabudnutí a prostí, vrastení do zeme z ktorej vyšli. Nemožno ich presadiť pretože by zahynuli.“

Na stretku si priblížime vývin slovenského filmu a kontext, v ktorom vznikli Obrazy starého sveta.

 

18. február 2010 – Zapomenuté svetlo

Bolek Polívka v úlohe kňaza bojuje za posledný kostol, ktorý mu ostal s pár veriacimi v období socializmu. Dážď, oheň a komunisti sú pre neho výzvou a Sv. Písmo povzbudením, aby sa nevzdával. Absurdná dráma o veciach skutočných, komédia o časoch, keď bol smiech podozrivý. Poetický príbeh o ľudskosti a snoch.

 

10. december 2009 – Most

Pôsobivý príbeh Otca a syna, prepletený do mozaiky vzťahov a ciest mnohých ľudí. Bolestné rozhodnutie otca, pracujúceho na moste, zachráni veľa životov – teda tých, ktorí majú otvorené oči a srdce! 30 minút filmu stačí, aby kolísajúca kamera rozhojdala srdce diváka, načrtla podoby lásky a ľudskej radosti a v závere predostrela dôkaz o živej nádeji.

 

3. december 2009 - Mária Goretti

Krátky príbeh sv. Márie Goretti je príkladom vytrvalosti, radosti vychádzajúcej z čistého srdca a najmä vernosti. Filmové spracovanie plasticky vykresľuje rôzne ľudské charaktery  a reálie talianskeho vidieka koncom 19. storočia. Rodina Gorettiovcov v ťažkých podmienkach bojuje o prácu a o zdravie. Ukáže sa, že v takýchto podmienkach nestačia silné ruky, ale dôležitá je sila ducha a nádej, ktorú preukáže práve mladá Mária Goretti.

26. november 2009 - Kolja
Príbeh opusteného (vyženeného) dieťaťa a starnúceho muzikanta, hrajúceho v krematóriu. Pan Louka sa ožení, aby pomohol Nadežde s českým občianstvom a sebe tiež – finančne. Namiesto nevesty má malého syna, nové auto a pozornosť polície... Humor pohybujúci sa na hranici irónie a tragiky. Patetické zábery, dokonalé kompozície a nový rozmer starnúceho režiséra, ktorý stavil na emotívnosť pôsobiacu z postavy hlavého hrdinu – malé  chlapčeka Kolju.

 

19. november 2009 - Životy tých druhých

Príbeh prenasledovaného a prenasledujúceho.... Talentovaný dramatik sa  krátko pred pádom komunizmu stane objektom záujmu dosluhujúceho dôstojníka a ministra.  Filmová kamera predstavuje pár ľudských osudov snažiacich sa zachovať svoju hodnotu v priestore uzavretom železnou oponou a stenami. Šedivé múry bytov ukrývajú záblesky umenia, lásky, ozývajúceho sa svedomia... S padajúcim lístím padá aj železná opona a život ide ďalej...

 

12. november 2009 - Ohňovzdorný

Slepá úlička v manželste a presvedčenie, že láska už nie je, že vzťah už nemá kam pokračovať... Manžel požiarnik učí kolegov  nikdy neopúšťať partnera, zvlášť v ohni. Tentoraz však horí manželstvo a je potrebne stať sa hrdinom a neutekať. Zmena súčasnej paradigmy o jednoduchosti a správnosti rozvodov ide proti prúdu, ale dáva nádej.

Film natočený kresťanskými dobrovoľníkmi slúži ako učebnica, nie však vtieravo. Nekladie si vysoké umelecké ambície, úprimosť výpovede však robí film pôsobivým.

 

5.Október 2009 - Slepé lásky

Nastala zmena v programe a tento štvrtok sme pozerali medzinárodne ocenený slovenský dokumentárny film: Slepé lásky. Na stretku sme mali možnosť  diskutovať  s protagonistkou tohto filmu Radkou Badinkovou na tému života nevidiacich a o nakrúcaní tohto filmu.

 

29.október 2009 - Muž, ktorý sadil stromy

Príbeh o ľudskej sile, ktorá môže byť použitá a usilujúca sa o podobnosť Bohu aj v inom, ako v ničení. O tom, ako vytrvalosť a cieľavedomosť jediného muža tvorí a pretvára okolie a kultivuje jeho vlastnú osobnosť.

30 minútová animovaná adaptácia známeho príbehu inšpiruje, povzbudí a fascinuje! Muž, ktorý nesadil len stromy v pustatine, ale aj nádej tam, kde jej nebolo, život, kde bola smrť.  „Bol to skutočný silák boží.“

22.október 2009 - 8 a 1/2

8 a ½ je autobiografický film talianskeho režiséra Federica Felliniho hľadajúceho oddych a inšpiráciu v kúpeľoch. Pred tlakom okolia uniká do vlastných snov a predstáv v túžbe začať odznovu. Obdivovaný režisér odhaľuje prostredníctvom metafor a surrealistických prvkov svoj vnútorný svet, nepochopenie a svoje ideály. Realitu striedajú fantazijné prvky, zásadné problémy odľahčujú bizarné postavičky, bezvýchodiskovosť strieda absurdita a komika.

Do DPC  príde na filmové stretko zaujímavý hosť -  študent réžie na VŠMU Slavomír Zrebný!:-)

15.október 2009 - Vrchárka

Cesira opúšťa Rím krátko pred koncom druhej svetovej vojny a odchádza do hôr, aby sa v rodnom kraji ukryla pred bombardovaním. Krásna vrchárka v podaní Sophie Loren rezignuje na splnenie vlastných túžob a usiluje sa ochrániť svoju dcéru, do ktorej vkladá svoje nádeje.

Adaptácia známeho románu od Alberta Moraviu prináša realistický pohľad na chvíle nadšenia a radosti z ukončenia vojny. Režisér Vittorio de Sica vytvára opozitum voči pompéznym scénam v tendenciách talianskej povojnovej kinematografie a nastavuje zrkadlo realite.


8.október 2009 - Krátky film o láske

Mladý Tomek nastavuje ďalekohľad na predmet svojej lásky – ženu, ktorú miluje. V byte oproti sleduje Máriu a jej pánske návštevy. Priestor medzi dvoma bytmi delí iná predstava o láske. Konfrontácia pohľadu Márie Magdalény a mladého Tomeka v dokumente o ľudskej duši, sonda do srdca, objektív v priestore povrchnosti.  Poľský režisér Krzysztof  Kieślowski, predstaviteľ línie filmu „morálneho nepokoja“, prináša úvahu o láske.

 

1.október 2009 - Kupec Benátsky

Jednoduchá zápletka dáva priestor Shakespearovmu rečníckemu talentu, ktorý je v pôsobivom filmovom diele zachovaný takmer bez zmeny. V multikultúrnych Benátkach sú priateľstvo a láska skúšané hodnotou peňazí a života. Melancholický Antonio (Jeremy Irons) stvárňuje garanciu hodnôt a oporu rojkov, ktorí idú za svojim snom. Požičiava peniaze zaľúbenému priateľovi - cesta za krásnou Portiou v renesančnej komédii stojí veľa...


30. apríl 2009 - Barbier sibírsky    

V romantickom príbehu, odohrávajúcom sa na prelome 19. a 20. storočia v Rusku, sa v postave Američanky a Rusa nekonfrontujú len dve postavy, ale aj dve kultúry! Americký zmysel pre obchod, vedomie, že zachraňujú svet, ruská hrdosť, naivita, ale aj srdečnosť do seba narážajú vo vzťahoch v dialógoch, v každom jednom slove...

Režisér Nikita Michalkov využil poetiku Mozartovej opery, znalosť svojej kultúry, ponuku tej americkej a zobrazil príbeh plný hudby, farieb, humoru, lásky, ľudských hodnôt.
 
23. apríl 2009 - film nebol z dôvodu nočného výstupu na Zobor
 
2. apríl 2009 a 16. apríl 2009 - Ján Pavol II.  

Pri príležitosti výročia smrti Jána Pavla II. meníme program a budeme pozerat dvojdielny životopisný film o tomto pápežovi.

9. apríla (zelený štvrtok) film nebude, 16. apríla budeme pozerať druhú časť filmu Ján Pavol II. (nevadí ak se ste prvú časť zmeškali, druhá časť začne zvolenim Karola Wojtylu za pápeža, tak bude určite zaujímave pozrieť si aj keď len túto etapu jeho života:-)


26. marec 2009 - Kým si po nás príde
Dvaja postarší páni si kladú bežné otázky, na ktoré si človek občas musí odpovedať. Čo zo životom, čo je to láska, čo ťa v živote urobí šťastným, ako rozdať šťastie... Mrzutý milionár (Jack Nicolson) a chytrý automechanik (Morgan Freeman) si tieto otázky nekladú pri svojom jubileu, práve sa dozvedeli, že im ostáva len pár mesiacov života. Nie je čas na plač a sentiment, musia sa pokúsiť stihnúť, čo ešte nestihli, spoznať, čo si celý život nevšimli.
 
19. marec 2009 - Pan včela
"Podľa známych fyzikálnych zákonov, nie je možné aby bola včela schopná lietať, ale včely napriek tomu samozrejme lietajú... pretože včelám je fuk, čo si o nich ľudia hovoria."
Ak Ti  nie je fuk, čo si včely hovoria o Tebe, a chcel by si sa dozvedieť viac o ich problémoch a starostiach, o ich štúdiu a práci, o ich skutočnom vzťahu k medu... nenechaj si ujsť "skutočný príbeh" :-) o živote jedného pána - včely.
 
12. marec 2009 - Milionár z chatrče
Príbeh mladého chlapca zo slumu v Indii. Poníženie a hmotnú biedu je potrebné vyvážiť veľkou dávkou šťastia, alebo stačí len ľudskosť a láska? Film, ktorý  ma veľa kontrastov bohatstva a chudoby, falošnosti a úprimnosti, krásy a škaredosti... a hlavne veľa oscarov:-)
 
5. marec 2009 - 12 podmienok k dedičstvu
Starý otec, majiteľ  viacerých firiem drží aj po svojej smrti celú rodinu v šachu. Od jedného vnuka však očakáva viac, než len užívanie nejakej farmy alebo vily. Posledný dar je záhadou, aj keď v tomto filme veľmi čitateľnou. Mladý dedič musí objaviť iné hodnoty ako tie, ktorými sa práve drhne celá jeho rodina. Zaujímavý, vkusne (do takej miery ako je to len na americkú kinematografiu možné) spracovaný príbeh uvedomenia si priorít - dojme, pobaví a poučí:-)
 
< Predchádzajúci
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes147
mod_vvisit_counterVčera180
mod_vvisit_counterTento týždeň1159
mod_vvisit_counterTento mesiac6751
mod_vvisit_counterSpolu1163696